Gürcistan Batum da İnşaat Yapmak

 

https://www.youtube.com/watch?v=_IFWyx5dwFM&t=91s

 

Gürcistan ın incisi Batum da yatırım yapanlar ihya oluyor. 2020 yılı başında Lasvegas olma oluşumunu neredeyse tamamlamış olacak, fırsatlar şehri Batum. Birçok Türk inşaat fırmasının ilgisine ve yatırımına sebep olan Gürcistan çok yakın gelecekte Lasvegas olacaktır şeklinde nitelendiriliyor. Tatil amaçlı gelip ticari yönünü araştıran zeki yatırımcılar, inşaat konusunda maaliyet ucuzluğu yanı sıra Türkiye ye nazaran hızlı geridönüş ve kar marjının iki katı, hatta bazı bölgelerde daha fazla olması yine ilgiyi bu yöne çekmekte. Kumar ın serbest olmasından dolayı özellikle Rezidans tarzı ve altında kumarhanelere kiralanacak şekilde yapılan inşaatlar hiç şüphesiz inşaatın yarısına bile gelmeden satılmış oluyor. Bilindiği üzere inşaat sektörü kazancın en fazla olduğu sektörlerden birisidir. Ne yazıkki ülkemizde bir çok müteahhit alım gücünün azalması, piyasa şartlarının durgun olmasından dolayı zor günler yaşamakta. Gürcistan aslında bir çok yatırımcının bilmediği fırsat ve yatırım ülkesidir. Kısa ve net bir şekilde anlatarak cazibeyi sizinde görmenizi istiyorum

 

    1. Türkiye de arsa sahibi ile anlaşma yapılır iken ortalama %40 – % 45 ile anlaşma yapılır ve iş bitiminde masraflar çıkıldığında müteahhite ortalama 10 daireden 2 daire ancak kalmaktadır.

 

    1. Türkiye de Tam anlamıyla bitmeyen bir daireyi satmak zordur. Yer ve semt durumuna bağlı olarak değişen fiyatlar vardır fakat (ben ortalama bir fiyat olarak 150-200 bin tl gibi sembolik olan fiyat veriyorum) zor satılıyor.

 

Gelelim Batum a

 

    1. Bazı bölgelerde, Arsa sahibi ile anlaşıyorsunuz % 35 ile, misal arsamız 1000 m2, 10 katlı 20 daire yaptınız, Türkiye de olsa 20 dairenin %35 ini vereceksiniz ancak burada anlaştığınız arsanın %35 ini yani 350 m2 vermek ile yükümlüsünüz. İsterseniz 30 daire yapın fark etmez, arsa sahibine vereceğiniz yine 350 m2 dir. Buda şu anlama geliyor, Türkiye de % 10 a anlaşmış gibi farz edin. Bazı bölgelerde ise yine  %25 – %30 Arasında Türkiye şartlarında anlaşma yapılmaktadır.

 

    1. Türkiye de ortalama verdiğim fiyat olan 150-200 bin arasına satılan evler ful yapılıdır. 2016 tarihi itibari ile Batum da en minimum şartlarda satılan evler m2 si 350$ dan başlamaktadır ve kara kargas yani sadece kapısı, penceresi olan evlerdir, oda ayırım duvarları dahil yok. Türkiye deki gibi full yapılmış evler ortalama m2 fiyatları 700-800$ dan başlamaktadır.

 

Gürcistan ın incisi Batum da birçok hazır proje mevcuttur Evet kısa ve net bir şekilde anlatmış bulunmaktayım. Bu konu ile alakalı gerekli exper çalışmaları ve en uygun arasa yada kentsel dönüşüm için araştırmalarımız ve projelerimiz mevcuttur. Detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz