You are here
Home > Genel > Gürcistan da Nasıl Şirket Kurarım

Gürcistan da Nasıl Şirket Kurarım

GÜRCİSTAN’DA FİRMA KURMAYA DA ŞUBE AÇMA PROSEDÜRÜ

         Bu ülkede firma kurma ya da ofis açmaya yönelik işlemler şu şekildedir.

1. Gürcistan’da Firma Kurulması Bu işlemler tamamlandıktan sonra Gürcistan vatandaşlarına tanınan bütün hak ve yükümlülükler eşit olarak yabancılara da sağlanmaktadır. Buna paralel olarak şirkette Gürcü ortak yada Gürcü Müdür bulundurma şartı yoktur. Ülkede kurulacak şirket için genellikle tavsiye edilen şekil Limited (Ltd.) şirkettir. Bu şirket tüzüğüne göre bir ya da birden fazla şirket kurucu ortağı olabilir. Buna göre gerekli belgeler şunlardır:

 • Şirket sermayesi için en az 200 Lari bankaya yatırılmalıdır. Bu sermaye nakit olarak da olabilir. Şirket kuruluş işlemlerinden sonra (yaklaşık 10 gün) anılan nakit sermaye geri çekilip şirket faaliyetleri için kullanılabilir.
 • Şirket faaliyetlerini yürütebilmesi için bir ofis gerekmektedir.
 • Şirket kurucularının/ortaklarının kimlik bilgileri, adresleri, sermaye pay dağılımı, Müdürün ve Genel Müdürün kimler olacağı hakkında bilgiler gerekmektedir.
 • Kuruluş işlemleri ortalama 1 ila 3 günde tamalanmakta olup, şirket belgeleri, mühür ve makbuzlar şirket yetkililerine yukarıda belirtilen süre içerisinde teslim edilmektedir.
 • Anılan bu işlemler için hukuk büroları, kurulacak olan firmanın niteliğine göre hizmet bedeli talep etmektedirler.

2. Gürcistan’da Şube Açılması Türkiye ya da başka bir ülkede mevcut herhangi bir şirketin Gürcistan’da şube ya da temsilcilik ofisinin açılmasına yönelik işlemler ve belgeler şunlardır:

  • Şirketin kuruluşu ile ilgili Resmi Gazete’de yayımlanan “Şirket Tüzüğünün” Gürcüceye tercümesi.
  • Şirket müdürünün ya da Yönetim Kurulu yetkililerinin Gürcistan’da şube ya da temsilcilik açılması hakkında bir karar alması.
  • Gürcistan’da faaliyette bulunmak için yine şirket müdürü ya da Yönetim Kurulunca yetkili şahsın veya müdürün/temsilcinin atanmasına dair alınacak karar.
  • Gürcistan’da açılması planlanan ofisin/büronun faaliyette bulunabilmesi için, ofisin/büronun adresi yetkilisince hazırlanacak onay yazısı (noter onaylı).
  • Şirketin Gürcistan’daki temsilcisi ya da müdür olarak atanan şahsın kimlik bilgileri, mesleği, adresi ve görev ve yetkisini belirten bir yazı.
  • Bütün yukarıda belirtilen ve Türkiye’de yapılması gereken bütün belgelerin hepsinin Gürcüceye tercüme edilmesi, Gürcistan Büyükelçiliği (Ankara’da) ya da Konsolosluk birimlerince (Trabzon, İstanbul ve İzmir) onaylanması gerekmektedir. Bu işlemlerden sonra anılan belgeler Gürcistan’ daki yetkili makam ya da birimlerce işleme alınmaktadır. ( Tüm evraklar Kaymakamlık yada Noterden Apostil yapılması yeterli. Gürcüce çeviri burada tercüme yapılması fiyat açısından daha düşüğe mal olmaktadır.)
 • Türkiye’de temin edilecek belgelere ilave olarak, Gürcistan yasa ve yönetmelikleri çerçevesinde hazırlanacak ek belgeler de resmi birim ya da kuruluşlara onay için sunulacaktır. Kuruluş, Mahkeme onayından sonra yaklaşık 4 gün içinde resmi statüye kavuşmuş olmaktadır.

Gerekli evrakları hazırlamadan önce lütfen bizimle irtibata geçin

ŞUBE KURULUM MASRAFLARI TÜM İŞLEMLER DAHİL 1600 $ DIR

ŞİRKET KURULUM MASRAFI KURA BAĞLI OLARAK 1200 – 1250 $ ARALIĞINDA DEĞİŞMEKTEDİR

PAYPAL İÇİN ŞİRKET KURULUM 

Gürcistan’da şirket kurma masrafları

Şirket kurmak için ayrılması gereken bütçe 1200$ . Bu tutara yaklaşık 100 TL vekaletname ve yol parası masraflarını ekleyebilirsiniz. Bu tutara ek olarak aylık ve yıllık olarak periyodik ödenmesi gereken masraflar var.

2) Banka hesabı açma Öğleden önce işlemlerin başladığını varsayarak aynı gün içinde şirket kurma işlemleri tamamlanıyor ve birlikte TBC Bank üzerinden banka hesabı açılıyor. Bu bankanın tercih edilme nedeni PayPal ile çalışıyor olmasıdır. Banka hesabı açıldıktan kartın ulaşması 5 gün kadar sürüyor. Vakit ve konaklama için bütçe ayırma şansınız varsa kartı Gürcistan’da teslim alabilirsiniz. İşlemler bittikten sonra hemen geri dönmeniz halinde vekaletnameye banka kartı almayla ilgili ilaveler yaparak aracı şirkete teslim edilmesi sağlanabilir. Kartı şirketimize teslim edildikten sonra Türkiye’deki adresinize postalanır.

3) Şirket adresi olarak gösterilecek ofis. (150$ – 200$) Normal şartlarda şirket adresi göstermek için bir ofis tutulmalı. En kötü ihtimalle aylık 150 – 200$ gibi bir rakam ofis kirasına ayrılması gerekiyor. Ancak şirketimiz size bir ofis adresi sağlayabilir. Ek olarak yıllık 500$ Bu sayede aylık yüksek mablağlı kira masrafını gider kaleminden silebilirsiniz.

4) Yıllık stopaj (Toplam 750 TL) Kira tutarı üzerinden stopaj alınıyor ve yıllık 750 TL‘ye tekabül eden bir stopaj ödenmesi gerekiyor. Stopaj her 6 ayda bir 375 TL olarak ödenir. Şirket adresi olarak şirket mülkü gösterildiğinde bu tutarın yarısı olan 375 TL‘nin kontrat yapıldığında ödenmesi gerekli.

5 ) Aylık muhasebeci ücreti Aylık Fatura işlem hacmine göre  muhasebeci ücreti değişmektedir. Kabaca örnek vermek gerekirse aylık 100-150 fatura işlenmesi edilmesi halinde yaklaşık 450 – 500 Lari muhasebeci ücreti ödenir.

  • Gürcistan’da yıllık 100.000 Lariye kadar yapılan satışlar KDV den muaftır, bu rakam yaklaşık 40.000 Amerikan Dolarına denk gelir.
  • Vergilendirme konusun çok sıkı olduğu için yapılan en küçük tutarlı satışa dahi fatura kesmek zorunludur.(Ayrıntılar için aracı şirketimiz yardımcı olacaktır.)
  • Gürcistan’da klasik kağıt fatura sistemi yerine elektronik fatura kullanılır.
  • Her satış için ayrı fatura kesilebileceği gibi aylık toplam tahsilat tutarı birkaç fatura halinde kesilebilir.
  • Vergiden muaf olan 40.000$ satış tutarının aşılması halinde, aşım tutarı üzerinden yapılan kârın %18’i vergi olarak ödenir.

Genel Toplama gelecek olursak 1250$ gibi bir maaliyet tutmaktadır

Gürcistan’da şirket açmak

ve

Yurt dışı PayPal hesabı hakkında merak edilen & bilinmesi gerekenler

– Yurt dışı PayPal hesabıma Türkiye’den giriş yaparsam hesabım kısıtlanır mı? Şirket açılış işlemleri tamamlanıp PayPal hesabınızı açtıktan sonra hesap e-posta adresinizi info@exengrup.com adresine gönderebilirsiniz. Hesap bilgileriniz ilgili birime iletildikten sonra herhangi bir kısıtlama ile karşılaşmazsınız.

– Şirket açılışı sonrasında resmi işlemleri yürütmeye kim yardımcı olacak? Şirket açık olduğu sürece ve aylık masraflar ödendikçe şirketimiz ile her zaman iletişim halinde olunabilir, destek alabilirsiniz.
– Türkiye’de yapılan masrafları gider olarak gösterebilir miyim? Yapılan masrafları alınan ürünleri, Gürcistan’daki şirketinize faturalandırılmanız halinde bu harcamalar gider olarak gösterilebilir.
– Kargo ücreti gider olarak gösterilebilir mi? Yurt dışı kargo olarak genellikle PTT Kayıtlı Küçük Paket hizmeti kullanılıyor. Gönderim makbuzlarını saklayıp bulunduğunuz bölgenin merkez postanesine giderek ödediğiniz kargo ücretleri için fatura alabilirsiniz. Fatura kesme ve vergilendirme

22 thoughts on “Gürcistan da Nasıl Şirket Kurarım

  1. Tabiki, numaranızı buradan sildim ifşa olmaması nedeniyle. en kısa zamanda iletişime geçeceğim

  1. Faruk bey ile iletişime geçeceğim, ama bu konuda okurlarında bilgi sahibi olmanızı isterim. 3 yerde işlem yapılıyor bir Türk için.\r\nHerşeyden önce pasaportunuz veya kimliğinizin noter tastikli tercümesi gerekiyor. Reestre binasına gidilir gerekli olan işlemler için başvuru yapılır. Başvuru evraklarını ya verip yada hazırda yok ise sizi tercüman bürolarına yönlendirirler. Gerekli evraklar Tercüme bürolarınca türkçe ve gürcüce olarak hazırlanır siz okur imzalar sonrasında noterden onaylatılarak reestre ye teslim edilir. ilşemleriniz biter. Ne Tür şirket alacağınız da burada önemlidir. Şirketin çalıştığı sektör, geçmiş yıllara ait çalışma belgeleri, yıl içinde ise özellikle smuhasebecilerin saklamış olduğu vergi borcu var ise bunun araştırılması çok önemlidir cünkü cezaevine bile girme durumunuz olabilir. Eğer şirketin vergi numarasını biliyorsanız tüm bilgilerini çıkarıyoruz. Dikkat edilmesi gereken önemli bir husus daha vardır, Reestre işlemleri onay süreci 2 ila 4 gündür, bu süre zarfında başka kişilerede satış olursa dolandırılabilirsiniz. Bu tür dolandırma işlerini genelde buradaki uyanık Türkler yapmakta. Sistem işlem tamamlanana kadar diğer işlemi görememekte. Göz önüne alınması gereken bir huhus daha vardır, Türkiye deki gibi kredi çıkar düşüncesi ile şirket almayın, şirket müdürü yeni olduğu için yine kredi verilmez. Yani hiç bir artısı bulunmamakta. Bu yüzden sizlerin güveni açısından danışmanlık yapıyoruz

 1. Herkese merhaba Erdal bey bir kaç kişiye benim numaramı verdiği için bu yazıyı yazıyorum. Kendisinden çok memnun olduğum için kendisini kırmadım ve arayanlarla görüştüm fakat herkese de anlatma gibi bir vaktim olmadığı için Erdal bey de rica etti bende yaşadıklarımı yazıyorum. Arkadaşlar benimde çegingelerim ve aklımda soru işaretleri vardı herkes gibi fakat tüm işlemlerimi yaptı ve şu anda ödemelerimi rahatlıkla alıyorum. Gürcistan kanunları çok farklı, sağolsun muhasebe işlemlerim dahil herşey sorunsuz. birbuçuk aya yakın oldu hizmet alalı, işini profesyonel yapan biri. gönül rahatlığı ile gidebilirsiniz. herkeze bol kazançlar

 2. İyi günler ben sadece yasal olarak araç getirmek için şirketimin üzerinden göstermelik hiç bir faaliyeti olmayan bir şirket kurmak istiyorum bu konuda bana yardımcı olurmusunuz teşekkür ederim.

  1. İletişim bolumunde numaram mevcuttur. Bu arada dediginiz şekilde araç yine çıkmaz. Şube açmanız gerekmektedir

 3. Selamlar.Öncelikle Başarınınızın devamını dilerim ..o kadar güzel ve net herşeyi açıklamışsınızki vermiş olduğunuz gürcistan ile bilgiler hakkında düşüncelerim sizlerin sayesinde cesaret aldı kutaisi civarında gecici olarak ikamet etmek ve firma açıp herhangi bir iş ile uğraşmak istiyorum .düşüncelerim ve kararımı verdikten sonra sizlerle iletişime gececğim\r\nsaygılarımla..

  1. Bir Türk vatandaşı olarak elimden geldiğince insanımıza yardım etmek ve buraya tam hakimiyet önemli. Güzel dilekleriniz için teşekkürler. Kurumsal olarak hizmet anlayışı sizlerin sayesinde her geçen gün daha da ileriye gitmektedir

 4. gürcistanda magaza giyim üzerine açmayı düşünüyorum,mevcut devir olan biryermi yoksa sıfırdan açmakmı mantıklı ve magaza için noormal şirket degılde nasıl bır vergılendırme olabılır,\r\nsaygılar

  1. Burada giyim üzerine çok yer var LCwaicici de var, fakat tek tavsiyem DeFacto vs. gibi marka ve güçlü ortalama 150-200 bin lik sermaye ile girmeniz. Onun haricinde tavsiye etmem. İnsanlar markaya çok önem vermekte

 5. Merhaba,\r\n\r\nGurcistan’da personel calistirma sartlari nelerdir? Aylik ucretleri, sigorta masrafi nelerdir? Asgari ucret? Bilgi verebilirmisiniz? Ya da bu bilgilere nasil ulasabilirim?\r\n\r\nTesekkurler

  1. Asgari ücret belli değil ama bizim paramız la 600-700tl arasında bir ücret odeniyor. Sigorta zorunlu değil, odemek isterseniz de 100 tl prim var.

  2. +995 555 903807 whatsapp tan iletişime geçerseniz gerekli bilgileri verebilirim. yoğunluktan dolayı pc başına pek geçemiyorum

 6. İyi günler \r\n\r\nGürcistanda limited şirketi kurup uluslararası taşımacılık ruhsatı almak isyorum tır ve römorklarıda Gürcistandan alırsam lojistik ruhsatı vb süreçler nasıl işler lojistik firmasının ortalama maliyeti ne kadar olur?

  1. +995 555 903807 whatsapp tan iletişime geçerseniz gerekli bilgileri verebilirim. yoğunluktan dolayı pc başına pek geçemiyorum

 7. bende bursa gurcıstan arası ıs yapmak yapmak ıstıyorum gumruk masrafları nasıl gurcıstan dan turkıye ye urun turkıye den gurcıstana urun gumruk masrafları nedır bılgı verme ımkanı varmı hayırlı ısler

  1. +995 555 90 3807 kusura bakmayın işiin yoğunluğundan pek fazla nete bakamıyorum. hala düşünüyorsanız whatsapp tan iletişime geçebilirsiniz

 8. gürcistanda bir balık restaurantı yeniden açmak veya devralmak istiyorum gerekli şartlar nelerdir? siz orada mısınız hafta sonu gelip görüşme şansımız olur mu selamlar

 9. Slmlar, Gürcistan da şirket kurabilmek için sizinle iletişime geçmek istiyorum. Lütfen size nasıl ulaşacağım konusunda bana yazın. Saygılarımla…

Bir Cevap Yazın

Top