Paypal Sorunu Gürcistan

ÖNEMLİ UYARI: Sayın müşterilerimiz, Kanunlarda yapılan iyileştirme neticesinde, şirket kurulum masraflarında indirim yapılmıştır.

Bunun yanı sıra; Bazı kişiler yazımı kopyalayarak hiçbir muhasebesel bilgi ve resmi kuruluş sahipliği olmadan, insanların işlerini yarım bırakacak şekilde hareket etmektedirler. Kurulum masraflarını Detaylandırmadan sadece o anlık  (ben üç kuruş alayımda gerisi ne olursa olsun) şeklinde yanıltıcı bilgi vermekte, insanların ilerleyen zamanda zarar görmesine neden olacak şekilde hareket edilmektedir. Herhangi bir ofisi olmadan hatta yaptığı işin aslında ne olduğu belirsiz kişilere lütfen itimat etmeyin. Unutmayın Gürcistan kanunlarında şirket işlemleri ve sonunda yaşanacak olumsuzluklar sizlerin hayatını bile etkilemektedir. İşimizi bilerek yapıyoruz. Saygılarımızla Exen Grup

Paypal çalışıyor

İŞLEM YENİ BİR MÜŞTERİME AİTTİR

PayPal Türkiye faaliyetlerini durdurduğu için eBay, ETSY gibi sanal pazar yerleri ve internet siteleri üzerinden yurt dışına satış yapanların birçoğu işlerini askıya almak zorunda kaldı. Akla gelen ilk yöntem yurt dışı PayPal hesabı açmak. Yurt dışı PayPal hesabı açarak ticaret yapmak ve hesabınızı sorunsuz kullanabilmek için ilgili ülke üzerinde banka hesabı, beyan edilebilecek bir fiziksel adres gerekiyor. Ayrıca hesabınıza sürekli Türkiye’den giriş yapılacağı için zaman zaman SMS güvenlik doğrulaması isteyebilir, bu işlem için de aynı ülkeden telefon hattı almalısınız. Tüm bu işlemler için en düşük masraf ve işlemlerin kolaylığı nedeniyle tercih edilebilecek ülkelerden biri Gürcistan. Yüzeysel olarak bahsetmek gerekirse Gürcistan’da şirket açmak için gerekenler;

 

  • Şirket sermayesi olarak banka hesabına 200 Lari (yaklaşık 250 TL) yatırılır. Bu tutar 10 gün kadar sonra tekrar çekilebilir.

 

  • Şirket adresi gösterilebilmesi için bir ofis.

 

  • Şirket sahibi ve yetkililerin bilgileri.

 

1) Kimlik ve pasaport yanımıza alarak Batum’a gelinir Batum’a otobüs veya uçakla gidilebilir. Metro Turizm Batum bileti fiyatı yaklaşık 75 TL. Yolculuk süresinden tasarruf için uçakla da gelinebilir. İstanbul’dan Batum’a gidileceğini varsayınca uçak bileti fiyatı 280 TL civarında. Direkt Batum bileti fiyatları 600 TL civarında seyrediyor. Bu nedenle uçak bileti alırken dikkat edilmesi gereken nokta, bilet alırken varış noktası olarak Batum değil Artvin Hopa seçilmelidir. Uçak Batum’a indikten sonra otobüsler sizi Hopa’ya götürecek, oradan tekrar Gürcistan’a giriş yapmanız gerekli. Bu iki nokta arasında sürekli çalışan taksi ve araçlar var, 15 TL gibi bir ücretle ulaşım sağlayabilirsiniz.

Gürcistan’da şirket kurma masrafları

Şirket kurmak için ayrılması gereken bütçe 900$ . Bu tutara yaklaşık 100 TL vekaletname ve yol parası masraflarını ekleyebilirsiniz. Bu tutara ek olarak aylık ve yıllık olarak periyodik ödenmesi gereken masraflar var. 2) Banka hesabı açma Öğleden önce işlemlerin başladığını varsayarak aynı gün içinde şirket kurma işlemleri tamamlanıyor ve birlikte TBC Bank üzerinden banka hesabı açılıyor. Bu bankanın tercih edilme nedeni PayPal ile çalışıyor olmasıdır. Banka hesabı açıldıktan kartın ulaşması 3 gün kadar sürüyor. Vakit ve konaklama için bütçe ayırma şansınız varsa kartı Gürcistan’da teslim alabilirsiniz. İşlemler bittikten sonra hemen geri dönmeniz halinde vekaletnameye banka kartı almayla ilgili ilaveler yaparak aracı şirkete teslim edilmesi sağlanabilir. Kartı şirketimize teslim edildikten sonra Türkiye’deki adresinize postalanır.

3) Şirket adresi olarak gösterilecek ofis. (150$ – 200$) Normal şartlarda şirket adresi göstermek için bir ofis tutulmalı. En kötü ihtimalle aylık150 – 200$ gibi bir rakam ofis kirasına ayrılması gerekiyor. Ancak şirketimiz size bir ofis adresi sağlayabilir. Bu sayede aylık yüksek mablağlı kira masrafını gider kaleminden silebilirsiniz.

4) Yıllık stopaj (Toplam 650 $) Kira tutarı üzerinden stopaj alınıyor ve yıllık 650 $a tekabül eden bir stopaj ödenmesi gerekiyor. Stopaj her 6 ayda bir 275 $ olarak ödenir. Şirket adresi olarak şirket mülkü gösterildiğinde bu tutarın yarısı olan 275 $‘nin kontrat yapıldığında ödenmesi gerekli.

5 ) Aylık muhasebeci ücreti Aylık Fatura işlem hacmine göre  muhasebeci ücreti değişmektedir. Kabaca örnek vermek gerekirse aylık 100-150 fatura işlenmesi edilmesi halinde yaklaşık 450 – 500 Lari muhasebeci ücreti ödenir. Normal şartlarda 200 Lari standart muhasebe ücreti bulunmakta

Fatura kesme ve vergilendirme

 

  • Gürcistan’da yıllık 100.000 Lariye kadar yapılan satışlar KDV den muaftır, bu rakam yaklaşık 80.000 Amerikan Dolarına denk gelir. Ancak yeni düzenlemelerle birlikte (re-export) olduğu için tamamen KDV den muhaf olmuştur.

 

  • Vergilendirme konusun çok sıkı olduğu için yapılan en küçük tutarlı satışa dahi fatura kesmek zorunludur. (Ayrıntılar için aracı şirketimiz yardımcı olacaktır.)

 

  • Gürcistan’da klasik kağıt fatura sistemi yerine elektronik fatura kullanılır.

 

  • Her satış için ayrı fatura kesilebileceği gibi aylık toplam tahsilat tutarı birkaç fatura halinde kesilebilir.

 

 

Genel Toplama gelecek olursak 950$ gibi bir maaliyet tutmaktadır

 

Gürcistan’da şirket açmak

 

ve

 

Yurt dışı PayPal hesabı hakkında merak edilen & bilinmesi gerekenler

– Yurt dışı PayPal hesabıma Türkiye’den giriş yaparsam hesabım kısıtlanır mı? Şirket açılış işlemleri tamamlanıp PayPal hesabınızı açtıktan sonra hesap e-posta adresinizi info@exengrup.com adresine gönderebilirsiniz. Hesap bilgileriniz ilgili birime iletildikten sonra herhangi bir kısıtlama ile karşılaşmazsınız.– Şirket açılışı sonrasında resmi işlemleri yürütmeye kim yardımcı olacak? Şirket açık olduğu sürece ve aylık masraflar ödendikçe şirketimiz ile her zaman iletişim halinde olunabilir, destek alabilirsiniz.

– Türkiye’de yapılan masrafları gider olarak gösterebilir miyim? Yapılan masrafları alınan ürünleri, Gürcistan’daki şirketinize faturalandırılmanız halinde bu harcamalar gider olarak gösterilebilir.

– Kargo ücreti gider olarak gösterilebilir mi? Yurt dışı kargo olarak genellikle PTT Kayıtlı Küçük Paket hizmeti kullanılıyor. Gönderim makbuzlarını saklayıp bulunduğunuz bölgenin merkez postanesine giderek ödediğiniz kargo ücretleri için fatura alabilirsiniz.