Gürcistan Oturum İzni Almak

Gürcistan’da Oturum İzni Almak

      Öncelikle Gürcistan’da sadece yaşamak isteyenler için oturum izni almak çokda gerekli değil. Gürcistan’da kalış izni vizesiz ve pasaportsuz 1 yıldır. Ancak şöyle bir durum söz konusu eğer sadece oturmak değilde aynı zamanda çalışmak yada iş kurmakda istiyorsanız o zaman oturum izni (çalışma izni) almak zorundasınız. Her ne kadar denetlemeler (Batum için) çok sık olmasada yine de size sorun çıkaracaktır. Oturum izni alabilmeniz için ise T.C. Nüfus Cüzdanı ile değilde Pasaport ile başvuru yapmanız gerekmektedir (Pasaport yok ise kimliginizin tercumesi yapilacak). Başvurularınızı Adalet Evlerine (Türkiye’deki Valilik benzeri) yapıyorsunuz istenilen evrakları size bildiriyorlar birkaç harç yatırmanız gerekiyor. Bu harçlar sonucunuzu ne kadar erken almak istediğinize bağlı olarak değişmektedir. Oturum izninizi aldıktan sonra 1 yılınızı doldurarak vatandaşlık başvurusunda da bulunabilirsiniz eğer Gürcistan’da ticaret yapıp verginizi düzgün ödüyorsanız vatandaşlık başvurunuzun olumlu sonuçlanma ihtimali çok yüksektir bilginize…

     Oturum izni için 3 sebepden dolayı başvuru yapabilirsiniz

1. Çalışma Oturum İzni

    Çalışma oturum izninin açılımı olarak burada Ticari bir şirket kurabilir yada çalışan bir işyerinde maaşlı personel olarak çalışabilirsiniz. Ticari şirket açmış olmanız demek aynı zamanda çalışma iznide almış olmanız anlamına gelmektedir. Personel olarak çalışabilmeniz için ise çalışacağınız işyerinizden Çalışma (iş) kontratı alarak bu kontrat ile birlikte gereki harçları yatırdıktan sonrasında oturum izniniz ile birlikte çalışma izninizde olması demektir. Aklınıza şöyle bir soru gelebilir “bu işlem maliyetleri ne kadar?” ancak işlem maliyetleri yapmak istediğiiniz işin mahiyetine göre değişmektedir, en düşük ticari şirket açılış ücreti 900$ en yüksek ise 1100$ civarlarındadır.

2. Eğitim Oturum İzni

    Gürcistanda eğitim almak isterseniz eğer okul kayıt işlemlerinizi yaptırdıktan sonra okulunuzdan alacağınız Eğitim Belegeniz ile birlikte oturum ve çalışma izin başvurusu yapabilirsiniz.

3. Evlilik Oturum İzni

    Eğer Gürcistan vatandaşı ile evliliiniz var ise yada evlenmeyi düşünüyor iseniz evlilik işleminizin ardından şahsen Publi Centera evlilik belgeleriniz ile birlike oturum başvurusunda bulunabilirsiniz.