Gürcistan’dan Yatırım Çağrısı

https://www.youtube.com/watch?v=_IFWyx5dwFM&t=87s

Gürcistan enerji ve turizm sektöründe yatırım planlayan yabancı yatırımcılara bedava toprak ve on beş yıl vergi muafiyeti gibi önemli teşvikler sunuyor.

Gürcistan Ekonomi Bakanı Vera Kobalia, İki ülke arasında özellikle turizm ve enerji sektörlerinde çok önemli işbirliği fırsatları bulunduğunu kaydetti. Kobalia, “Türkiye, Gürcistan’ın en önemli stratejik ekonomi ortağı. İki ülkenin ekonomi, siyaset, enerji güvenliği gibi her alanda çok yakın ilişkileri var, dolayısıyla birbirlerinden ayrı hareket etmeleri zor. Türkiye, Gürcistan’ın en büyük ticaret ortağı ve ülkedeki en büyük ticaret ortağı ve ülkedeki en büyük on yabancı yatırımcı arasında yer alıyor.” Diye konuştu. KAGİDER’in “Geleceğe Yatırım Yapın: Ekonomik Büyümeyi Yönlendiren Kadınlar” toplantısı öncesinde soruları yanıtlayan Gürcistan Ekonomik Bakanı Vera Kobalia , “Coca-Cola CEO’sunun ifade ettiği gibi, ’21. Yüzyılda büyüme Çin veya Hindistan’dan değil,kadınlardan gelecek’. Kadınlar çok büyük bir potansiyele sahipler ve sürdürülebilir büyümede kadınlara çok önemli bir rol düşüyor.” Yorumlarında bulundu.

Hidroenerjide önemli yatırım fırsatları var.

“Gürcistan 4.5 milyon nüfusu olan küçük bir ülke. Özellikle enerji ve turizm sektörlerinin gelişmesi bizim için çok önemli” diyen bakan, enerji ve turizm sektörlerinde Türk yatırımcıları beklediklerini ifade etti. Ekonomi Bakanı, Gürcistan’da yatırım yapmanın sağladığı avantajlar hakkında şu bilgileri verdi: “Türkiye ekonomisi hızlı bir şekilde büyüyor. Hızlı ekonomik büyüme, enerji ihtiyacının da artmasına yol açar. Gürcistan, Türkiye’nin kapı komşusu konumunda ve su kaynakları açısından çok zengin bir ülke. Biz su kaynaklarımızın yüzde 50’sii kullanıyoruz ve dünyanın en büyük hidroenerji ihracatçılarından biriyiz. Gürcistan’da hidroenerji santrali kurmak isteyen çok sayıda Türk şirketi var. Bu, Türkiye’nin enerji ihtiyacını karşılamak açısından çok önemli bir fırsat. Turizm sektörü de Türk yatırımcılar açısından çok önemli bir fırsat. Turizm sektörü de Türk yatırımcılar açısından çok önemli bir yatırım fırsatı sunuyor. Türkiye turizm sektöründe çok önemli bir deneyime sahip ve bu deneyim sayesinde Gürcistan’da çok önemli fırsatlar yakalayabilir.”

Bedava toprak, 15 yıl vergi muafiyeti

Ekonomi Bakanı’nın dikkat çektiği bir diğer konu da, Gürcistan hükümetinin enerji ve turizm sektöründe yatırım yapacak yatırımcılara çok önemli teşvikler sunması. Karadeniz kıyısında belirlenen turizm bölgelerinde bedava toprak; on beş yıl sağlanan vergi muafiyeti; 100’ün üzerinde odası olan otellere casino açma lisansı bu teşviklerin başına geliyor. Teşviklerin temel amacı, enerji ve turizm sektörlerinin gelişimini hızlandırmak ve istihdam yaratmak.

Gürcistanı’ın liberal ekonomi ortamında yabancı yatırımcıya her türlü imkanın sağladığını ve ülkede yatırım yapmanın çok kolay olduğunu söyleyen Ekonomi Bakanı, “Gürcistan küçük bir Pazar olmasına rağmen, bölgede öz sahibi olmak açısından çok önemli bir merkez. Türkiye ve Gürcistan arasındaki ticaret ilişkilerini hız kazanması ile birlikte, iki ülke arasındaki yatırımla da artacak” yorumlarında bulundu.