Şirket kurulum & paypal

ÖNEMLİ UYARI: Sayın müşterilerimiz, Kanunlarda yapılan iyileştirme neticesinde, şirket kurulum masraflarında indirim yapılmıştır.

Bunun yanı sıra; Bazı kişiler yazımı kopyalayarak hiçbir muhasebesel bilgi ve resmi kuruluş sahipliği olmadan, insanların işlerini yarım bırakacak şekilde hareket etmektedirler. Kurulum masraflarını Detaylandırmadan sadece o anlık  (ben üç kuruş alayımda gerisi ne olursa olsun) şeklinde yanıltıcı bilgi vermekte, insanların ilerleyen zamanda zarar görmesine neden olacak şekilde hareket edilmektedir. Herhangi bir ofisi olmadan hatta yaptığı işin aslında ne olduğu belirsiz kişilere lütfen itimat etmeyin. Unutmayın Gürcistan kanunlarında şirket işlemleri ve sonunda yaşanacak olumsuzluklar sizlerin hayatını bile etkilemektedir. İşimizi bilerek yapıyoruz. Saygılarımızla Exen Grup

GÜRCİSTAN’DA FİRMA KURMAYA DA ŞUBE AÇMA PROSEDÜRÜ

         Bu ülkede firma kurma ya da ofis açmaya yönelik işlemler şu şekildedir.

1. Gürcistan’da Firma Kurulması Bu işlemler tamamlandıktan sonra Gürcistan vatandaşlarına tanınan bütün hak ve yükümlülükler eşit olarak yabancılara da sağlanmaktadır. Buna paralel olarak şirkette Gürcü ortak yada Gürcü Müdür bulundurma şartı yoktur. Ülkede kurulacak şirket için genellikle tavsiye edilen şekil Limited (Ltd.) şirkettir. Bu şirket tüzüğüne göre bir ya da birden fazla şirket kurucu ortağı olabilir. Buna göre gerekli belgeler şunlardır:

 • Şirket sermayesi için en az 200 Lari bankaya yatırılmalıdır. Bu sermaye nakit olarak da olabilir. Şirket kuruluş işlemlerinden sonra (yaklaşık 10 gün) anılan nakit sermaye geri çekilip şirket faaliyetleri için kullanılabilir.
 • Şirket faaliyetlerini yürütebilmesi için bir ofis gerekmektedir.
 • Şirket kurucularının/ortaklarının kimlik bilgileri, adresleri, sermaye pay dağılımı, Müdürün ve Genel Müdürün kimler olacağı hakkında bilgiler gerekmektedir.
 • Kuruluş işlemleri ortalama 1 ila 3 günde tamalanmakta olup, şirket belgeleri, mühür ve makbuzlar şirket yetkililerine yukarıda belirtilen süre içerisinde teslim edilmektedir.
 • Anılan bu işlemler için hukuk büroları, kurulacak olan firmanın niteliğine göre hizmet bedeli talep etmektedirler.

2. Gürcistan’da Şube Açılması Türkiye ya da başka bir ülkede mevcut herhangi bir şirketin Gürcistan’da şube ya da temsilcilik ofisinin açılmasına yönelik işlemler ve belgeler şunlardır:

  • Şirketin kuruluşu ile ilgili Resmi Gazete’de yayımlanan “Şirket Tüzüğünün” Gürcüceye tercümesi.
  • Şirket müdürünün ya da Yönetim Kurulu yetkililerinin Gürcistan’da şube ya da temsilcilik açılması hakkında bir karar alması.
  • Gürcistan’da faaliyette bulunmak için yine şirket müdürü ya da Yönetim Kurulunca yetkili şahsın veya müdürün/temsilcinin atanmasına dair alınacak karar.
  • Gürcistan’da açılması planlanan ofisin/büronun faaliyette bulunabilmesi için, ofisin/büronun adresi yetkilisince hazırlanacak onay yazısı (noter onaylı).
  • Şirketin Gürcistan’daki temsilcisi ya da müdür olarak atanan şahsın kimlik bilgileri, mesleği, adresi ve görev ve yetkisini belirten bir yazı.
  • Bütün yukarıda belirtilen ve Türkiye’de yapılması gereken bütün belgelerin hepsinin Gürcüceye tercüme edilmesi, Gürcistan Büyükelçiliği (Ankara’da) ya da Konsolosluk birimlerince (Trabzon, İstanbul ve İzmir) onaylanması gerekmektedir. Bu işlemlerden sonra anılan belgeler Gürcistan’ daki yetkili makam ya da birimlerce işleme alınmaktadır. ( Tüm evraklar Kaymakamlık yada Noterden Apostil yapılması yeterli. Gürcüce çeviri burada tercüme yapılması fiyat açısından daha düşüğe mal olmaktadır.)
 • Türkiye’de temin edilecek belgelere ilave olarak, Gürcistan yasa ve yönetmelikleri çerçevesinde hazırlanacak ek belgeler de resmi birim ya da kuruluşlara onay için sunulacaktır. Kuruluş, Mahkeme onayından sonra yaklaşık 4 gün içinde resmi statüye kavuşmuş olmaktadır.

Gerekli evrakları hazırlamadan önce lütfen bizimle irtibata geçin

ŞUBE KURULUM MASRAFLARI TÜM İŞLEMLER DAHİL 1200 $ DIR

ŞİRKET KURULUM MASRAFI KURA BAĞLI OLARAK 750 $ 

PAYPAL İÇİN ŞİRKET KURULUM 

1) Kimlik ve pasaport yanımıza alarak Batum’a gelinir Batum’a otobüs veya uçakla gidilebilir. Metro Turizm Batum bileti fiyatı yaklaşık 150 TL. Yolculuk süresinden tasarruf için uçakla da gelinebilir. İstanbul’dan Batum’a gidileceğini varsayınca uçak bileti fiyatı 280 TL civarında. Direkt Batum bileti fiyatları 1500 TL civarında seyrediyor. Bu nedenle uçak bileti alırken dikkat edilmesi gereken nokta, bilet alırken varış noktası olarak Batum değil Artvin Hopa seçilmelidir. Uçak Batum’a indikten sonra otobüsler sizi Hopa’ya götürecek, oradan tekrar Gürcistan’a giriş yapmanız gerekli. Bu iki nokta arasında sürekli çalışan taksi ve araçlar var, 15 TL gibi bir ücretle ulaşım sağlayabilirsiniz.

Gürcistan’da şirket kurma masrafları

Şirket kurmak için ayrılması gereken bütçe 750.  Bu tutara ek olarak aylık ve yıllık olarak periyodik ödenmesi gereken masraflar var. 2) Banka hesabı açma Öğleden önce işlemlerin başladığını varsayarak aynı gün içinde şirket kurma işlemleri tamamlanıyor ve birlikte TBC Bank üzerinden banka hesabı açılıyor. Bu bankanın tercih edilme nedeni PayPal ile çalışıyor olmasıdır. Banka hesabı açıldıktan kartın ulaşması 3 gün kadar sürüyor. Vakit ve konaklama için bütçe ayırma şansınız varsa kartı Gürcistan’da teslim alabilirsiniz. İşlemler bittikten sonra hemen geri dönmeniz halinde vekaletnameye banka kartı almayla ilgili ilaveler yaparak aracı şirkete teslim edilmesi sağlanabilir. Kartı şirketimize teslim edildikten sonra Türkiye’deki adresinize postalanır.

3) Şirket adresi olarak gösterilecek ofis. (150$ – 200$) Normal şartlarda şirket adresi göstermek için bir ofis tutulmalı. En kötü ihtimalle aylık150 – 200$ gibi bir rakam ofis kirasına ayrılması gerekiyor. Ancak şirketimiz size bir ofis adresi sağlayabilir. Bu sayede aylık yüksek mablağlı kira masrafını gider kaleminden silebilirsiniz.

4) Yıllık stopaj (Toplam 600 $) Kira tutarı üzerinden stopaj alınıyor ve yıllık 600 $a tekabül eden bir stopaj ödenmesi gerekiyor. Stopaj her 6 ayda bir 300 $ olarak ödenir. Şirket adresi olarak şirket mülkü gösterildiğinde bu tutarın yarısı olan 300 $‘nin kontrat yapıldığında ödenmesi gerekli.

5 ) Aylık muhasebeci ücreti Aylık Fatura işlem hacmine göre  muhasebeci ücreti değişmektedir. Kabaca örnek vermek gerekirse aylık 10-15 fatura işlenmesi edilmesi halinde yaklaşık 77$ muhasebeci ücreti ödenir. 

Genel Toplama gelecek olursak 750$ gibi bir maaliyet tutmaktadır

Gürcistan’da şirket açmak

ve

Yurt dışı PayPal hesabı hakkında merak edilen & bilinmesi gerekenler

– Yurt dışı PayPal hesabıma Türkiye’den giriş yaparsam hesabım kısıtlanır mı? Şirket açılış işlemleri tamamlanıp PayPal hesabınızı açtıktan sonra hesap e-posta adresinizi info@exengrup.com adresine gönderebilirsiniz. Hesap bilgileriniz ilgili birime iletildikten sonra herhangi bir kısıtlama ile karşılaşmazsınız.– Şirket açılışı sonrasında resmi işlemleri yürütmeye kim yardımcı olacak? Şirket açık olduğu sürece ve aylık masraflar ödendikçe şirketimiz ile her zaman iletişim halinde olunabilir, destek alabilirsiniz.

– Türkiye’de yapılan masrafları gider olarak gösterebilir miyim? Yapılan masrafları alınan ürünleri, Gürcistan’daki şirketinize faturalandırılmanız halinde bu harcamalar gider olarak gösterilebilir.

– Kargo ücreti gider olarak gösterilebilir mi? Yurt dışı kargo olarak genellikle PTT Kayıtlı Küçük Paket hizmeti kullanılıyor. Gönderim makbuzlarını saklayıp bulunduğunuz bölgenin merkez postanesine giderek ödediğiniz kargo ücretleri için fatura alabilirsiniz.